Google’s Sundar Pichai

Google obvykle slaví své narozeniny 27. září bez zjevného důvodu, ale na své 25. výročí se společnost dostává vpřed – generální ředitel Sundar Pichai „zahajuje oslavy“ veřejným sdělením o délce 2 400 slov, kde se zamýšlí nad tím, kde společnost byla.

Je tu jen velmi málo, co překvapí každého, kdo slyšel Pichaie mluvit dlouze, a… je to většinou vychloubání, což dává smysl. Ale očekávám, že budete chtít slyšet, co říká druhý nejlépe placený generální ředitel čtvrté nejhodnotnější společnosti světa v tomto okamžiku přechodu!

Než představím celou poznámku, zde je několik pasáží, které mě zaujaly:

Otázky, které jsem Googlu položil, se postupem času vyvíjely: „Jak opravíte kapající kohoutek?“ “Nejrychlejší cesta do Stanfordské nemocnice?” “Jak uklidnit plačící dítě?” A právě kolem jara 2003, možná: „Jak se dostat na pohovor na Googlu?“

Počkat, zeptal se Sundar vážně Googlu, jak udělat eso v jeho rozhovoru na Googlu?

Byla to platforma, která oslovila zejména malé podniky, jako je zásilkový obchod s humry, který se přihlásil jako první.

TIL! Google se o tom už jednou zmínil, teď vidím: celý jeho monstrózní reklamní byznys začal na hřbetech humrů.

Na každé 25leté cestě uděláte pár kousků, naučíte se lekce a budete pracovat na tom, abyste byli lepší. Pamatujete si Google Wave?

Tak určitě. Pamatujete si Google Reader?

A pokud se v roce 2048 někde na světě teenager podívá na vše, co jsme vytvořili pomocí AI, a pokrčí rameny, budeme vědět, že jsme uspěli.

#cíle.

Dobře, tady je celá věc:

Všem na celém světě, kteří používají naše produkty, našim zaměstnancům a našim partnerům:

Tento měsíc Google oslaví 25. narozeniny. Je obrovskou ctí dosáhnout tohoto milníku, který umožnili lidé, kteří používají naše produkty a vyzývají nás k neustálým inovacím, statisíce bývalých i současných zaměstnanců společnosti Google, kteří dali svůj talent na vytváření těchto produktů, a naši partneři, kteří věří v naše poslání stejně jako my.

Je to čas na nějakou vděčnost a chvíli k zamyšlení.

Hodně jsem přemýšlel o tom, kam až technologie za posledních 25 let došla a jak se tomu lidé přizpůsobili. Před lety, když jsem studoval v USA, můj táta – který byl zpátky v Indii – dostal svou první e-mailovou adresu. Byl jsem opravdu nadšený, že mám rychlejší (a levnější) způsob, jak s ním komunikovat, a tak jsem mu poslal zprávu.

A pak jsem čekal…a čekal. Trvalo dva celé dny, než jsem dostal tuto odpověď:

„Vážený pane Pichai, e-mail byl přijat. Vše je v pořádku.”

Zmatený zpožděním a formalitou jsem mu zavolal, abych zjistil, co se stalo. Řekl mi, že někdo v jeho práci musel vyvolat e-mail na svém kancelářském počítači, vytisknout ho a pak mu ho doručit. Můj táta nadiktoval odpověď, kterou si ten chlap zapsal a nakonec napsal, aby mi ji poslal zpět.

Rychle vpřed před několika měsíci: Byl jsem se svým dospívajícím synem. Viděl něco zajímavého, udělal pár rychlých snímků a podělil se o ně se svými přáteli. Pak si vyměnili pár zpráv a všechno se mi zdálo rychlejší, než by mi trvalo vytáhnout telefon.

To, jak jsem před všemi těmi lety komunikoval se svým otcem, ve srovnání s tím, jak komunikuje můj syn dnes, ukazuje, jak velká změna může nastat napříč generacemi. Technologie, na kterou se adaptujeme roky, je pro naše děti druhou přirozeností. Nápady, nad kterými táta žasl jako sci-fi – zavolat z hodinek nebo říct autu, aby zahrálo vaši oblíbenou písničku – nutí moje děti krčit rameny.

Ta pokrčení rameny mi dávají velkou naději do budoucna. Nastavili vysokou laťku pro to, co příští generace postaví a vynalezne…a já se nemůžu dočkat, co vyrobí jejich děti také krčí rameny.

Podstatnou pravdou inovací je, že v okamžiku, kdy posunete hranici technologie, brzy přejde z mimořádné na běžnou. Proto Google nikdy nebral náš úspěch jako samozřejmost.

Všechno to začalo hledáním

Larry a Sergey poprvé sepsali naši misi před 25 lety: organizovat světové informace a učinit je všeobecně přístupnými a užitečnými. Měli ambiciózní vizi nového druhu vyhledávače, který by lidem pomohl porozumět vlnám informací, které se pohybují online. Produkt, který vytvořili, Vyhledávání Google, pomohl miliardám lidí po celém světě získat odpovědi na jejich otázky.

Několik let jsem byl jedním z těch lidí, kteří zažili Google jako každý jiný uživatel webu. Pamatuji si, jak mě uchvátila schopnost Googlu najít nejlepší odpověď na ty nejesoteričtější otázky, od maličkého detailu zahrabaného na stránce zákaznických služeb obchodu až po obskurní fotbalové pravidlo.

Otázky, které jsem Googlu položil, se postupem času vyvíjely: „Jak opravíte kapající kohoutek?“ “Nejrychlejší cesta do Stanfordské nemocnice?” “Jak uklidnit plačící dítě?” A právě kolem jara 2003, možná: „Jak se dostat na pohovor na Googlu?“ A postupem času na ně Google mnohem lépe odpovídal.

Bylo inspirativní vidět, co lidé s odpověďmi udělali jejich otázky, ať už jde o nalezení zdravotní péče nebo pohodlí v těžkých časech, o získání nových dovedností, o nové profesní dráhy nebo o zahájení nového podnikání. Myšlenka, že student na indonéském venkově má ​​přístup ke stejným informacím jako profesor na Stanfordu, byla revoluční a změnila životy a náš svět k lepšímu. Otevřel přístup ke vzdělání a podnikání jako nic jiného před tím, ani potom.

Vyhledávání také položilo základy pro Google, aby měl ekonomický dopad mimo naše vlastní zdi. Naše reklamní platformy a nástroje začínaly s tak jednoduchým předpokladem, jako je samotné vyhledávání: pomoci firmám oslovit zákazníky, kteří již hledali druhy produktů a služeb, které nabízejí. Byla to platforma, která oslovila zejména malé podniky, jako je zásilkový obchod s humry, který se přihlásil jako první. A stejně jako samotné Vyhledávání má možnost jakékoli firmy inzerovat online skutečně transformační dopad a pomohla milionům firem stát se součástí digitální ekonomiky.

Čtvrt století otázek

Hledání je stále jádrem naší mise a je to stále náš největší měsíční snímek, který má ještě mnohem víc práce.

Google je dnes samozřejmě víc než jen vyhledávací pole. Máme 15 služeb Google, z nichž každá slouží více než půl miliardě lidí a podniků, a šest, z nichž každá slouží více než 2 miliardám uživatelů.

Stejně jako většina vyhledávání Google, všechny tyto produkty také začínaly otázkou. S Gmailem to tak bylo Mohli bychom nabídnout 1 GB úložiště každému? V roce 2004, kdy byl spuštěn Gmail, byl tento objem úložiště více než 100x větší než většina ostatních bezplatných služeb webové pošty!

O několik let později jsme viděli příležitost dramaticky vylepšit webové prohlížeče – a tím i web – pro lidi na celém světě. S Chrome jsme se zeptali: Mohli bychom vytvořit prohlížeč, který by vylepšil web s jednoduchostí, rychlostí a zabezpečením? Těsně před spuštěním jsem měl vlastní otázku: Budou to lidé používat?

YouTube se odvážil zeptat: Co kdybychom dali každému možnost sdílet to, co ví, se světem? A dnes se stal mocnou platformou pro učení a znalosti.

Otázky neustále přicházely a my jsme neustále vylepšovali a rozšiřovali naše produkty o nové odpovědi: Co kdyby Mapy Google umožnily lidem podrobně vidět každou ulici na světě? Co kdybychom vytvořili překladatelský nástroj, který lidem umožní přístup k informacím a komunikaci ve více jazycích? Co kdybyste mohli prohledávat a najít všechny své staré fotografie jednoduchým popisem toho, co jste chtěli vidět?

Také jsme si položili otázku, jak bychom mohli nejlépe sdílet naše nástroje, průlomové objevy a infrastrukturu s ostatními. Google byl od začátku postaven v cloudu, i když jsme naši cloudovou činnost spustili teprve v roce 2008. Dnes se Google Cloud stal jednou z předních podnikových společností na světě. Partneři napříč průmyslovými odvětvími využívají technologii Google ke zlepšení zákaznické podpory a efektivity dodavatelského řetězce, ke snížení uhlíkové stopy, k vytváření nových aplikací a ke zlepšení AI. Stejně jako naši inzertní klienti před nimi, i partneři Cloudu s naší pomocí fungují lépe, rostou rychleji a vytvářejí pracovní místa.

Samozřejmě ne každá otázka, kterou jsme položili, skončila jako úspěch. Na každé 25leté cestě uděláte pár kousků, naučíte se lekce a budete pracovat na tom, abyste byli lepší. Pamatujete si Google Wave?

Také jsme čelili těžkým otázkám ohledně naší budoucnosti jako společnosti. V roce 2000 to bylo, jak dlouho může web skutečně vydržet? V roce 2010 se lidé ptali, zda se můžeme přizpůsobit éře mobilních počítačů a zda je vyhledávání „u konce?“ Pokaždé jsme odpověděli tím, že jsme se vrátili ještě silnější. Udělali jsme to na základě jedinečného zaměření na naše poslání, naší víry v aplikaci hluboké počítačové vědy ke zlepšení lidských životů a zdravého ignorování nemožného.

Zdravé ignorování nemožného

Toto zdravé přehlížení je důvodem, proč jsme byli schopni převzít problémy, které ostatní nemohli – nebo nechtěli. Existoval například tento nemožný nápad strčit výkonný počítač do kapsy všem, bez ohledu na jejich příjem nebo připojení k internetu. Dnes Android běží na 3 miliardách zařízení po celém světě, od nejnovějších skládacích po telefony základní úrovně. Bylo to jádro našeho úsilí učinit internet přístupnějším pro každého a inspirovalo další transformační produkty. Stejně tak Chromebooky zpřístupnily výpočetní techniku ​​školám po celém světě. A Google Pixel vkládá to nejlepší z naší nejnovější technologie – fotoaparáty se strojovým učením, rozpoznávání řeči, možnosti přepisu, tenzorové čipy a další – přímo do rukou lidí.

Což nás přivádí k AI. Google investuje do AI téměř od začátku. Byli jsme jedni z prvních, kteří v našich produktech používali strojové učení, a to od počátku 21. století, k opravám pravopisu, zlepšení kvality reklam a zobrazování návrhů a doporučení.

Poté, na počátku roku 2010, nastalo skutečné vzrušení kolem hlubokých neuronových sítí. V roce 2012 se několik z nás zúčastnilo dema v zasedací místnosti poblíž Charlie’s, naší hlavní kampusové kavárny. Pamatuji si, jak jsem s úžasem sledoval, jak nám výzkumný tým ukázal pokrok, kterého dosáhli s rozpoznáváním obrazu, poháněný průlomy v neuronových sítích. To byl první okamžik, kdy jsem si pomyslel: tohle opravdu všechno změní!

Měl jsem podobný pocit, když jsem viděl průlomový interdisciplinární výzkum probíhající v DeepMind, zaměřený na pochopení podstaty inteligence. Tento pokrok hluboce ovlivnil můj názor, když jsem se v roce 2015 stal generálním ředitelem, že Google by se měl stát společností na prvním místě AI.

Následovaly další otázky. Jak napájet tuto novou generaci počítačů? Vymysleli jsme tedy jednotky Tensor Processing Units neboli TPU – které v té době poskytovaly dramatické 30x až 80násobné zvýšení výkonu pro strojové učení oproti jinému hardwaru a poháněly počítač AlphaGo, který v roce 2016 porazil mistra světa Go Lee Sedola. Zhruba ve stejnou dobu v roce 2017 jsme vydali náš přelomový dokument Transformer, který vytvořil architekturu neuronové sítě, která je dnes základem většiny generativních AI a velkých jazykových modelů.

Mnohé z těchto technologických průlomů vedly k některým z našich nejneuvěřitelnějších produktových inovací. Výsledky vyhledávání pro složité dotazy byly mnohem užitečnější díky velkým jazykovým modelům, jako je MUM a BERT. Vytvořili jsme zcela nové způsoby, jak mohou lidé vyjádřit to, co hledají, prostřednictvím hlasu, obrázků a dokonce kladení otázek o tom, co vidí pomocí vícenásobného vyhledávání. Nyní nám generativní umělá inteligence pomáhá přetvořit naše základní produkty vzrušujícími způsoby – od našeho nového vyhledávacího generativního prostředí (SGE) po „Pomozte mi psát“ v Gmailu. A začátkem tohoto roku jsme spustili Bard, raný experiment, který lidem umožňuje spolupracovat s generativní AI.

Moje oblíbené momenty jsou, když vidím, jak naše produkty mohou změnit životy lidí: Ať už je to zaneprázdněný rodič, který vyfotografuje svou zásuvku s řemesly a pomocí Barda inspiruje pro své děti projekt deštivého dne; cestovatel používající Lens k překladu jízdního řádu vlaků v cizí zemi; nebo ještě hlouběji rodina schopná slyšet hlas muže s ALS díky našemu výzkumu rozpoznávání a syntézy řeči.

Navrhování produktů, které pomáhají lidem ve velkém, je výsadou i odpovědností. Lidé mají své vlastní otázky: Můžeme těmto novým technologiím věřit? Hluboce přemýšlíme o tom, jak budovat zodpovědnou technologii od samého začátku, ať už jde o zajištění ochrany a zabezpečení informací všech, nebo o ochranu lidí před zlými aktéry online.

To také zahrnuje zapojování se do důležitých debat o tom, jak tyto technologie budou utvářet naši společnost, a pak společně hledat odpovědi. AI je v tom klíčovou součástí. I když jsme nadšení z potenciálu umělé inteligence prospívat lidem a společnosti, chápeme, že umělá inteligence, stejně jako každá raná…

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *