Podle Lorenza Thionea, generálního ředitele společnosti Gaingels, se rozhovory o umělé inteligenci a udržitelnosti soustředily na dvě oblasti.

Na jedné straně schopnosti umělé inteligence rychle rostly a daly vzniknout novým produktům a technologiím, které vyžadují obrovské množství výpočetního výkonu a zdrojů. To není zcela udržitelné.

Na druhou stranu tyto pokroky v AI a technologii strojového učení rozšířily cestu k vytváření více architektur pro udržení vývoje AI. To podle Thione bude předzvěstí inovace.

Thione, stejně jako každý v dnešní době, má o AI co říci. Ve hře je však mnohem déle než většina lidí, protože v roce 2009 prodal svou webovou společnost s umělou inteligencí, Powerset, společnosti Microsoft. Poté se stal investorem a od té doby se stal známým díky své práci s Gaingels, syndikátem rizikového kapitálu, kde vede investice do AI a udržitelnosti.

Syndikát, který má nasazeno téměř 750 milionů dolarů, se zaměřuje na podporu zakladatelů, kteří se identifikují jako součást komunity LGBTQ+. Jako gay si Thione pamatuje dobu, kdy zakladatelé bývali nervózní z toho, že jsou otevřeni a ven s investory, nebo se obávali, jak se prezentují. „Prostě nezískali žádný přístup k venture engine kvůli tomu, kým byli,“ řekl TechCrunch+.

Thione a další tvrdě pracovali na změně tohoto příběhu a odvětví rizikového kapitálu konečně vykazuje známky vstupu do nové éry. Začátkem tohoto měsíce Crunchbase uvedla, že začne sledovat počet rizikových dolarů přidělených zakladatelům LGBTQ+, který se odhaduje na 1 %.

Thione uvítal krok Crunchbase jako krok k hmatatelnému kapitálu. “Nemůžeme začít opravovat to, co neměříme,” řekl TechCrunch+. “To by mohl být katalyzátor, který potřebujeme, podporovat rozmanitější a úspěšnější LGBTQIA+ startupy, a tím obohatit náš podnikatelský ekosystém jako celek.”

AI je určitě oblast, která by mohla využít více obohacení. Thione předpovídá, že bude spousta společností, které budou využívat AI k řešení spotřeby energie a distribuce energetických zdrojů. „Existuje řada společností s umělou inteligencí, které se prezentují jako ‚Hej, jsme společnost s umělou inteligencí, ale ve skutečnosti ji zde používáme k řešení problému, který bude mít pozitivní dopad na klima.’“

TechCrunch+ nedávno zastihl Thionea, aby promluvil o jeho cestě v podnikání, budoucnosti AI, umělé inteligenci a o tom, jak se Gaingels vypořádal s odklonem investorů.

(Pozn. redakce: Tento rozhovor byl kvůli délce a srozumitelnosti upraven.)

Co se týče umělé inteligence, existují dva myšlenkové směry: Že nás všechny zachrání, nebo nás zničí. Kde stojíte a proč?

Je neuvěřitelně nepravděpodobné, že by umělá inteligence zničila lidstvo. Jsem mnohem víc v optimistickém táboře. Technologie jistě zhoršila některé problémy, pokud jde o určité typy nerovností v moderních společnostech, ale do značné míry věci zlepšila. Lidé se nemýlí, když poukazují na způsoby, jak se věci mohou s AI pokazit.

Jasné pochopení schopností systémů umělé inteligence při jejich budování učiní tyto problémy méně relevantními. Uvidíme, jak se objeví problémy, a to ani ne tak tím, že by se umělá inteligence stala nečestnou, ale spíše jen vedlejšími účinky pozitivního využití AI. Ty budou mít nějaké externality, které nejsou pozitivní. Dojde ke zneužití, protože systémy umělé inteligence zanikají a open source roste jako hnutí.

Je nevyhnutelné, že lidé budou mít různé záměry a někteří z nich budou špatní herci, kteří se snaží využít AI pro hanebný dopad. Existují všechny tyto problémy, jako jsou dezinformace, hluboké padělky, schopnost vytvořit stovky milionů robotů, vytvoření distribuovaného útoku odmítnutí služeb, který je obtížnější odhalit, autorská práva, plagiátorství a nedostatek atributů. To vše jsou problémy, se kterými se jako společnost budeme muset potýkat.

Zbraní proti tomu všemu bude samotná umělá inteligence. Velmi mě zajímají investice do společností, které efektivně využívají AI k budování nepřátelských systémů, které odhalují a bojují proti druhu zneužití nebo vedlejších účinků šíření negativních externalit AI. Cokoli od detekce hluboce falešných falešných zpráv a detekce botů až po schopnost vytvářet zdroje a uvádět zdroje pro materiál chráněný autorskými právy. Je to trochu závod ve zbrojení, ale věřím, že budeme i nadále hledat způsoby, jak tyto technologie využít k tomu, aby se věci zlepšily a nezpůsobily pro lidstvo soudný den.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *