Oficiálně vstoupil v platnost zákon Evropské unie o digitálních službách (DSA). Počínaje 25. srpnem 2023 musí techničtí giganti jako Google, Facebook, Amazon a další dodržovat rozsáhlou legislativu, která činí online platformy právně odpovědnými za obsah, který jim byl zveřejněn.
I když byl tento nový zákon v EU schválen, pravděpodobně uvidíme dalekosáhlé globální dopady, až společnosti upraví své zásady tak, aby byly v souladu. Zde je uvedeno, co přesně DSA dělá a jak EU plánuje jeho prosazování.
Co je zákon o digitálních službách?
Hlavním cílem DSA je podporovat bezpečnější online prostředí. Podle nových pravidel musí online platformy zavést způsoby, jak předcházet a odstraňovat příspěvky obsahující nelegální zboží, služby nebo obsah, a současně poskytovat uživatelům prostředky k nahlášení tohoto typu obsahu.
Kromě toho DSA zakazuje cílenou reklamu na základě sexuální orientace, náboženství, etnického původu nebo politického přesvědčení osoby a omezuje cílení reklam na děti. Vyžaduje také, aby online platformy poskytovaly větší transparentnost, jak fungují jejich algoritmy.
DSA zavádí další pravidla pro to, co považuje za „velmi velké online platformy“, a nutí je, aby uživatelům poskytly právo odhlásit se ze systémů doporučení a profilování, sdílet klíčová data s výzkumníky a úřady, spolupracovat s požadavky na reakci na krize a provádět externí a nezávislý audit.
Evropský parlament schválil DSA v červenci 2022. Zatímco EU zatím nepožaduje, aby menší společnosti dodržovaly DSA, požádala velmi velké online platformy, aby se podřídily čtyři měsíce po jejich označení jako takové, k němuž došlo v dubnu.
Kterých online platforem se to týká?
EU považuje za velmi velké online platformy (nebo velmi velké online vyhledávače) platformy s více než 45 miliony uživatelů měsíčně v EU. Dosud EU navrhla 19 platforem a vyhledávačů, které spadají do této kategorie, včetně těchto:
- Alibaba AliExpressAmazon StoreApple App StoreBooking.comFacebookGoogle PlayGoogle MapsNakupováníGoogleInstagramLinkedInPinterestSnapchatTikTokTwitterWikipediaYouTubeZalandoBingGoogle Search
EU bude vyžadovat, aby každá z těchto platforem aktualizovala svá uživatelská čísla alespoň každých šest měsíců. Pokud má platforma méně než 45 milionů uživatelů měsíčně po celý rok, budou ze seznamu odstraněni.
Co dělají online platformy, aby vyhověly?
Mnoho z těchto společností již nastínilo způsoby, jakými budou dodržovat DSA. Zde je stručný přehled těch nejpozoruhodnějších.
I když Google tvrdí, že již splňuje některé zásady stanovené DSA, včetně možnosti umožnit tvůrcům YouTube odvolat se proti odstranění videí a omezení, Google oznámil, že rozšiřuje své Centrum transparentnosti reklam, aby splnilo požadavky stanovené legislativou.
Společnost se také zavázala rozšířit přístup k datům pro výzkumné pracovníky, aby poskytla více informací o tom, „jak v praxi fungují Vyhledávání Google, YouTube, Mapy Google, Google Play a Nákupy“. Zlepší také své podávání zpráv o transparentnosti a analyzuje potenciální „rizika šíření nezákonného obsahu nebo rizika pro základní práva, veřejné zdraví nebo občanský diskurs“.
Meta
Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, pracuje na rozšíření své knihovny reklam, která v současnosti shromažďuje reklamy zobrazované na jejích platformách. Společnost brzy začne zobrazovat a archivovat všechny reklamy, které cílí na uživatele v EU, včetně parametrů použitých k cílení reklam a také toho, komu se reklama zobrazila.
V červnu Meta vydala obsáhlou zprávu o tom, jak její algoritmus funguje na Facebooku a Instagramu jako součást snahy o transparentnost. Začne také umožňovat evropským uživatelům chronologicky prohlížet obsah na Reels, Stories a Search na Facebooku i Instagramu – aniž by podléhali jeho personalizačnímu motoru.
Tik tak
Podobně jako u opatření, která zavádí Meta, TikTok také oznámil, že jeho algoritmus bude pro uživatele v EU volitelný. Když je algoritmus deaktivován, uživatelé uvidí ve zdrojích Pro vás a Živě videa z „míst, kde žijí, i z celého světa“ namísto videí založených na osobních zájmech.
Uživatelům také umožní chronologicky prohlížet obsah ve zdrojích sledování a přátel. TikTok také provádí určité změny ve svých zásadách inzerce. Evropským uživatelům ve věku 13 až 17 let TikTok přestane zobrazovat personalizované reklamy na základě jejich aktivity v aplikaci.
Snap
Snapchat také poskytne uživatelům v EU možnost odhlásit se z personalizovaných zdrojů na svých stránkách Discover a Spotlight a také zveřejnil zprávy o tom, jak hodnotí příspěvky na těchto zdrojích. Společnost se zavázala poskytovat uživatelům více informací o tom, proč byly jejich příspěvky nebo účet odstraněny, a poskytne jim nástroje, které potřebují k odvolání proti rozhodnutí.
Kromě toho Snapchat již nebude zobrazovat personalizované reklamy evropským uživatelům Snapchatu ve věku 13 až 17 let. Vytvoří také archiv cílených reklam, které zobrazuje v EU, a poskytne evropským uživatelům Snapchatu starším 18 let větší kontrolu nad reklamami, které vidět.
Co se stane, když tyto platformy nevyhoví?
Online platformy, které nedodržují pravidla DSA, by mohly dostat pokutu až 6 procent svého celosvětového obratu. Podle Komise EU budou mít koordinátor digitálních služeb a Komise pravomoc „vyžadovat okamžitá opatření tam, kde to bude nutné k řešení velmi vážných škod“. Platforma, která neustále odmítá vyhovět, by mohla mít za následek dočasné pozastavení v EU.
EU již vidí, že některé společnosti tlačí zpět na DSA. V červenci Amazon podal petici, která žádá EU, aby přehodnotila svou klasifikaci jako velmi velké online platformy, a tvrdila, že je „nespravedlivě vyzdvihována“. Německý maloobchodník Zalando také podal žalobu na Evropskou komisi a podobně tvrdil, že nesplňuje definici velmi velké online platformy.