Graphic showing the companies and services being designated as gatekeepers.

Evropská komise oficiálně potvrdila, které technologické společnosti a které z jejich služeb se počítají jako „strážci brány“ podle přísného nového zákona o digitálních trzích (DMA). Všechny uvedené společnosti se objevily na předběžném seznamu zveřejněném na začátku července a většinou se skládají z amerických technologických gigantů. Jsou tu Alphabet, Amazon, Apple, Meta a Microsoft z USA, plus ByteDance z Číny. 22 služeb základních platforem poskytovaných gatekeepery musí nyní splňovat závazky DMA do března 2024.

Obecně je DMA pokusem EU ovládnout tržní sílu Big Tech otevřením zakořeněných platforem a omezením zablokování ekosystému a chování narušujícího hospodářskou soutěž, díky čemuž budou soutěžit pouze na základě svých produktů a služeb. Velké aplikace pro zasílání zpráv budou mít například povinnost zajistit interoperabilitu s konkurencí, zatímco operační systémy budou muset být navrženy tak, aby nabízely obchody s aplikacemi třetích stran a umožňovaly vývojářům nabízet alternativní možnosti platby v aplikaci.

Zde je úplný seznam základních služeb platformy, jak je dnes oznámila Evropská komise:

    Sociální sítě: TikTok, Facebook, Instagram, LinkedInN-IICS (aka služby zasílání zpráv): WhatsApp, MessengerZprostředkování: Mapy Google, Google Play, Nákupy Google, Amazon Marketplace, Apple’s App Store, Meta Marketplace Sdílení videa: YouTubeReklamní služby: Google, Amazon, MetaWeb Prohlížeče: Chrome, SafariSearch: Google SearchOperační systémy: Android, iOS, Windows

Samsung, který se objevil na předchozím seznamu, úspěšně argumentoval tím, že se svým internetovým prohlížečem nesplňuje hranici pro to, aby byl strážcem brány.

Stejně tak vyhledávač Bing od Microsoftu, prohlížeč Edge a reklamní služba nejsou na seznamu, ale Komise říká, že zahajuje šetření trhu, aby posoudila, zda splňují laťku regulace. Totéž platí pro službu iMessage od Applu. Komise uvedla, že toto vyšetřování nebude trvat déle než pět měsíců, ale mohlo by vést k tomu, že Apple bude nucen na požádání zajistit interoperabilitu iMessage s konkurenčními službami. Zkoumá také, zda by měl být iPadOS označen jako strážce ve vyšetřování, které nebude trvat déle než rok.

Přesná pravidla, kterými se společnosti budou muset řídit, závisí na tom, které z jejich služeb se komise domnívá, že narazily na laťku regulace (nazývá tyto „služby základní platformy“). Instagram a Facebook společnosti Meta mají být regulovány například jako online služby sociálních sítí, zatímco Google Search bude regulován jako vyhledávač a Windows od Microsoftu budou regulovány jako operační systém.

DMA používá několik kritérií k určení, zda by společnost a její služby měly být označeny jako správce brány, včetně toho, zda má společnost roční obrat přes 7,5 miliardy EUR (přibližně 8 miliard USD) v Evropě a tržní kapitalizaci více než 75 miliard EUR ( kolem 80,5 miliardy USD) a zda má služba více než 45 milionů aktivních uživatelů měsíčně v EU.

Mezitím, jako je Google Search (a Bing, pokud bude součástí), budou muset dát svým uživatelům na výběr z jiných vyhledávačů, zatímco poskytovatelé operačních systémů budou muset nabídnout možnost odinstalovat předinstalované aplikace a změnit výchozí nastavení systému. jako virtuální asistenti a webové prohlížeče. Gatekeeperům bude zakázáno upřednostňovat vlastní produkty a služby ve srovnání s jinými společnostmi na jejich platformách. Komise zveřejnila poměrně obsáhlý FAQ se seznamem všech povinností.

Časová osa pro splnění požadavků.Obrázek: Evropská komise

V prohlášení dané ReutersApple vyjádřil obavy ohledně dopadu DMA na soukromí a bezpečnost jeho služeb. „Zaměříme se na to, jak zmírníme tyto dopady a budeme nadále dodávat ty nejlepší produkty a služby našim evropským zákazníkům,“ uvedla společnost. Meta uvedla, že vyhodnocuje jmenování komise, zatímco Microsoft její jmenování akceptoval a zároveň vítá vyšetřování, zda jeho vyhledávač, prohlížeč a reklamní služba budou muset vyhovět.

Oliver Bethell z Googlu v příspěvku na blogu uvedl, že společnost přezkoumává své označení a posuzuje jeho důsledky. „Naším cílem je provést změny, které splňují nové požadavky a zároveň chránit uživatelskou zkušenost a poskytovat užitečné, inovativní a bezpečné produkty pro lidi v Evropě,“ píše Bethell. Mluvčí Amazonu Sam Barratt uvedl, že společnost spolupracuje s Evropskou komisí na dokončení svých implementačních plánů.

ByteDance byl však kritičtější ke svému označení strážce. Šéfka bruselské veřejné politiky TikTok Caroline Greerová poznamenala, že společnost s rozhodnutím „zásadně“ nesouhlasí. „TikTok přinesl výběr do prostoru, který je z velké části kontrolován zavedenými společnostmi, a toto rozhodnutí riskuje podkopání stanoveného cíle DMA tím, že ochrání skutečné vrátné před novějšími konkurenty, jako je TikTok,“ uvedl Greer v prohlášení. “Jsme extrémně zklamaní, že před tímto rozhodnutím nebylo provedeno žádné šetření trhu, a vyhodnocujeme naše další kroky.”

Pokud určení vrátní nedodržují pravidla DMA, může Komise uložit pokuty až do výše 10 procent z celkového celosvětového obratu společnosti nebo až 20 procent v případě, že se dopustí opakovaných přestupků. Komise může dokonce uložit strukturální nápravná opatření, jako je donutit vrátného, ​​aby prodal část svého podnikání.

Přestože je dnešní oznámení významným krokem k implementaci DMA, proces ještě zdaleka nekončí. The FT dříve poznamenal, že komise se připravuje na právní námitky ohledně pravidel, podobně jako jsme viděli u Amazonu a německého prodejce Zalando, kteří napadli EU kvůli jejich označení jako „velmi velké online platformy“ podle zákona o digitálních službách (DSA).

Aktualizace 6. září, 7:45 ET: Aktualizováno o odpovědi od společností Apple, Facebook, Microsoft, Amazon, ByteDance a Google.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *