Americký úřad pro autorská práva zahajuje 30. srpna období pro veřejné připomínky k otázkám umělé inteligence a autorských práv, protože agentura zjišťuje, jak se k tomuto tématu postavit.

Jak bylo oznámeno ve federálním rejstříku, agentura chce odpovědět na tři hlavní otázky: jak by modely umělé inteligence měly využívat data chráněná autorským právem při školení; zda materiál vytvořený umělou inteligencí může být chráněn autorským právem i bez zapojení člověka; a jak by odpovědnost za autorská práva fungovala s AI. Chce také komentáře týkající se umělé inteligence, která by mohla porušovat práva na publicitu, ale poznamenává, že se technicky nejedná o problémy s autorskými právy. Úřad pro autorská práva uvedl, že pokud AI napodobuje hlasy, podobizny nebo umělecké styly, může to ovlivnit státem nařízená pravidla týkající se publicity a zákonů o nekalé soutěži.

Písemné připomínky je třeba zaslat do 18. října a odpovědi musí být zaslány Úřadu pro autorská práva do 15. listopadu.

Stav autorských práv k tréninkovým datům umělé inteligence a výstup generativních nástrojů umělé inteligence se stal horkým tématem pro politiky, umělce, autory a dokonce i skupiny pro lidská práva, což z něj činí potenciální testovací základnu pro nadcházející regulaci umělé inteligence. Úřad pro autorská práva říká, že „v posledních několika letech začal úřad dostávat žádosti o registraci děl obsahujících materiál vytvořený umělou inteligencí“. Komentáře může použít k informování o tom, jak se v budoucnu rozhodne udělit autorská práva.

Úřad pro autorská práva byl loni zapojen do soudního sporu poté, co odmítl udělit Stephenu Thalerovi práva na obrázek vytvořený platformou AI. Začátkem tohoto měsíce se soud ve Washingtonu DC v případu postavil na stranu amerického úřadu pro autorská práva a uvedl, že autorská práva nebyla nikdy předána žádnému dílu bez účasti člověka.

Mezitím mnoho velkých jazykových modelů, které pohání generativní nástroje umělé inteligence, přijímá informace, které jsou volně dostupné online. I když není často jasné, zda je materiál chráněný autorskými právy součástí školicí datové sady daného nástroje, již bylo podáno několik žalob kvůli porušení autorských práv. Tři umělci zažalovali generativní umělecké platformy AI Stable Diffusion a Midjourney a umělecký web DeviantArt za to, že údajně vzali jejich umění bez jejich souhlasu a použili je k trénování modelů AI. Komička Sarah Silverman a autoři Christopher Golden a Richard Kadrey podali vlastní právní žalobu proti OpenAI a Meta za údajné použití jejich knih ke zlepšení ChatGPT a LLaMA.

Obavy z používání duševního vlastnictví v modelech umělé inteligence také přiměly několik zpravodajských organizací zablokovat webový prohledávač OpenAI, aby mu zabránil seškrábat jejich data.

Zákonodárci vyzvali různé zainteresované strany AI, aby prodiskutovali nejlepší způsob, jak regulovat AI. Vůdce senátní většiny Chuck Schumer dokonce vyzval své kolegy, aby zrychlili tempo tvorby pravidel kolem této technologie.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *