A photo showing Rocket Lab’s rocket liftoff

Rocket Lab úspěšně získal první stupeň své rakety Electron během své pondělní mise „Baby Come Back“ – ale tentokrát ho nezachytil vrtulníkem. Když Electron v pondělí odstartoval z novozélandského poloostrova Mahia, jeho první stupeň se oddělil asi o dvě a půl minuty později a dopadl do Tichého oceánu, kde tým Rocket Lab znovu použitelný booster získal.

Po oddělení začal posilovač sestupovat k Zemi rychlostí více než 9 000 km/h (5 592 mph), přičemž cestou dosáhl teploty 2 400 stupňů Celsia (4 352 stupňů Fahrenheita). Raketa rozvinula svůj hlavní padák asi osm minut po startu, což jí umožnilo bezpečně dopadnout do oceánu, kde ji Rocket Lab dopravila na plavidlo „pomocí speciálně navržené zachycovací kolébky“. Rocket Lab si klade za cíl nakonec znovu použít své boostery pro budoucí mise.

Zatímco malá společnost vypouštějící satelity je nejlépe známá svými nekonvenčními pokusy zachytit padající booster pomocí vrtulníku, Rocket Lab tuto strategii na začátku tohoto roku po několika neúspěšných zachyceních zvrátila. Během startu loni v květnu se vrtulníku podařilo zachytit pomocný motor ve vzduchu, ale piloti ho nakonec vypustili do oceánu, protože „nebyli spokojeni s tím, jak letěl“. Rocket Lab měl další neúspěšný pokus chytit booster v listopadu.

V prohlášení k The Verge, mluvčí Rocket Lab Morgan Bailey říká, že společnost zjistila, že Electron si po vystavení vodě vedl lépe, než se původně očekávalo, což týmu umožnilo „zjednodušit operaci odstraněním vrtulníku a jednoduchým vyzvednutím jeviště z oceánu“. Rocket Lab plánuje vyhodnotit obnovenou fázi „pro analýzu dopředu, která bude informovat o budoucích záchranných misích, a případně o opětovném letu elektronu“.

Tento nejnovější start „Baby Come Back“ zahrnoval čtyři CubeSaty, které jsou součástí mise NASA Starling. Tyto kosmické lodě jsou navrženy tak, aby spolupracovaly jako „roj“, což NASA umožňuje testovat „autonomní určování polohy, vytváření sítí, manévrování a rozhodování“. Zahrnoval také jeden satelit z torontské Space Flight Laboratory a dva od společnosti Spire, která se zabývá analýzou mezioblaku.

Rocket Lab je jen jednou z mnoha vesmírných společností, které se snaží zdokonalit způsob opětovného použití raketových posilovačů, což má umožnit udržitelnější a finančně životaschopnější průzkum vesmíru. V tomto prostoru má ale docela velkou konkurenci – jmenovitě SpaceX Elona Muska, která se rozrostla a dominuje vesmírným startům v USA.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *