Berlín, 23. srpna (Reuters) – Německo plánuje v příštích dvou letech téměř zdvojnásobit své veřejné financování výzkumu umělé inteligence na téměř miliardu eur, protože se pokouší zacelit mezeru v dovednostech s lídry v tomto sektoru Čínou a Spojenými státy.
Cíl, který ve středu oznámila ministryně výzkumu Bettina Stark-Watzinger, je podle zprávy Stanfordské univerzity skromný ve srovnání s 3,3 miliardami dolarů, které americká vláda vynaložila na výzkum AI v roce 2022.
Tlak umělé inteligence přichází v době, kdy se Německo pokouší otočit svou ekonomiku z recese, zatímco klíčový automobilový a chemický průmysl v zemi čelí tvrdé konkurenci začínajících výrobců elektrických vozidel a vysokým nákladům na energii.
Německo počítá s vytvořením 150 nových univerzitních laboratoří pro výzkum AI, rozšířením datových center a zpřístupněním druhu komplexních veřejných datových souborů, z nichž mohou techniky AI získávat nové poznatky: významný podnik v zemi, kde jsou běžné hotovostní transakce a fax ne. dosud vyhynulý.
Podle Stanfordské zprávy je zakrnělý soukromými výdaji na umělou inteligenci v USA, které v roce 2022 dosáhly 47,4 miliardy dolarů, což je téměř dvojnásobek celkových výdajů Evropy, a výrazně předčí 13,4 miliardy dolarů v Číně.
Stark-Watzinger však uvedl, že vznikající evropský regulační rámec, který klade větší důraz na soukromí a osobní bezpečnost než v jiných regionech, by mohl přilákat hráče do Německa, stejně jako spolupráce v rámci Evropské unie.
“Máme AI, která je vysvětlitelná, důvěryhodná a transparentní,” řekla. “To je konkurenční výhoda.”
Jednodušší regulace by podpořila soukromé výdaje na výzkum, dodala.
Přestože Německo nemá co srovnávat s americkými technologickými giganty, počet jeho startupů s umělou inteligencí se v roce 2023 zdvojnásobil, ale to stále staví Německo na celosvětově pouze deváté místo, uznal Stark-Watzinger.
Reporting Thomas Escritt; Střih Devika Syamnath
Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.
Získat licenční práva, otevře novou kartu
Read More