Tohle je Plošinovkanewsletter o průsečíku Silicon Valley a demokracie od Casey Newton a Zoë Schiffer. Zaregistrujte se zde.
Dnes si promluvme o jednom z nejdůležitějších případů, které dozorčí rada Meta dosud slyšela – a jak tento proces nakonec odhalil zásadní problém s fungováním správní rady.
já
Náš příběh se odehrává v Kambodži, kde posledních 38 let vládne diktátor jménem Hun Sen. Od prvního nástupu do úřadu kambodžský vůdce postupně upevňuje moc, pravidelně používá násilí a zastrašování k potlačení jakékoli opozice. Letos jeho strana kandidovala ve volbách, které podle Spojených států i Evropské unie nebyly ani svobodné, ani spravedlivé.
Jedním z důvodů, proč volby nebyly spravedlivé, je to, že Hun Sen diskvalifikoval vedoucí opoziční stranu z účasti na hlasování. Ale nestačilo to k zajištění jeho pokračující dominance podkopáváním demokratického procesu – rozhodl se také zastrašovat a pronásledovat své oponenty.
8. ledna v projevu, který živě vysílal na jeho facebookové stránce, premiér – který má na platformě 14 milionů sledujících – využil příležitosti přestřižení pásky u projektu renovace dálnice, aby pohrozil svým nepřátelům.
Zde je Agence-France Presse:
V projevu na ceremonii v provincii Kampong Cham řekl, že političtí vyzyvatelé si budou muset vybrat mezi soudy a násilím, pokud kritizují jeho vládnoucí Kambodžskou lidovou stranu (CPP).
“Existují pouze dvě možnosti – jedna je použití právního postupu, druhá použití tyčí… Co chcete?” řekl. “Buď budete čelit právní žalobě u soudu, nebo shromáždím lidi z CPP na demonstraci a zmlátím vás.”
Pověřil také právníky, aby sledovali projevy jeho rivalů.
“Nedovolíme, abyste nás obviňovali, že jsme neustále zloději.” CPP se nemůže smířit s označováním za zloděje, kteří kradou hlasy. Musíme žalovat každého, kdo to řekne,“ dodal Hun Sen.
Nejméně pět uživatelů nahlásilo video kvůli podněcování k násilí. Při první kontrole videa Meta zjistila, že Hun Sen neporušil pravidla komunity platformy. Při druhé kontrole společnost zjistila, že video skutečně dělal porušuje její pokyny, ale rozhodl se to ponechat v rámci „výjimky pro zpravodajství“. (Myšlenka je taková, že když volený úředník řekne něco opravdu hrozného, někdy je lepší na to upozornit, než předstírat, že se to nikdy nestalo – sluneční světlo je nejlepší dezinfekce a tak.)
Meta si zároveň myslela, že je to dostatečně blízko k tomu, že případ postoupila své dozorčí radě – nezávislému orgánu, který může činit závazná rozhodnutí o tom, jaké příspěvky zůstanou na Facebooku a které naopak zmizí.
II.
Meta nenavrhla představenstvo tak, aby se rozhodovalo rychle, a to ani v době krize. Ale podle všech měřítek se případ Kambodže rozvinul ledovcovým tempem. Správní rada případ dokonce nepřijala až do března, dva měsíce po zveřejnění videa. Do té doby ji vidělo již 600 000 krát. Mezitím se v Kambodži rozpoutala vlna politického násilí.
Zde je zpráva od Human Rights Watch o těchto útocích:
Od tohoto projevu se sedm hlášených násilných činů zaměřilo na celkem šest členů opoziční strany. Ke třem případům došlo po plánovací schůzce Strany svíček v Phnom Penhu 18. března pro červencové volby. Čtyři další případy byly hlášeny po návštěvě stranických aktivistů v úřadu OSN pro lidská práva v Phnom Penh dne 20. března a jejich účasti na veřejném shromáždění vyzývajícím k propuštění politických vězňů. […]
Útoky měly mnoho podobností, což naznačuje, že za všechny byli zodpovědní stejní lidé. Všechny čtyři útoky provedli dva muži v tmavém oblečení s tmavými motocyklovými přilbami jedoucími na jediné motorce, přičemž řidič zůstal na kole, zatímco spolujezdec napadl oběť. Při třech útocích útočníci použili jako zbraň výsuvný kovový obušek. Při dvou útocích mohly oběti slyšet útočníky potvrzující totožnost obětí chvíli předtím, než byly napadeny. Nebyly odcizeny žádné peníze ani cennosti. Všichni dotázaní uvedli, že se domnívají, že byli cílem jejich účasti na aktivitách Candlelight Party.
Téměř čtyři měsíce po začátku násilí a téměř sedm měsíců po zveřejnění původního videa se správní rada konečně dostala k rozhodnutí. Vyzvala k odstranění videa a pozastavení účtů Hun Sen na Facebooku a Instagramu na dobu nejméně šesti měsíců – poprvé, kdy správní rada vyzvala k tomu, aby byla hlava státu tímto způsobem potrestána.
Podle jejich dohody má Meta 60 dní na to, aby odpověděla správní radě. Dnes to společnost udělala. A zatímco Meta video z premiérovy stránky odstranila, rozhodla se ho nepozastavit.
„Odstranili jsme obsah, který byl předmětem tohoto případu, a v souladu s našimi zásadami jsme uplatnili příslušné sankce na úrovni účtu spojené s touto akcí,“ uvedla společnost na blogu. “V současné době neexistuje žádný důvod pro pozastavení účtu Hun Sen podle našich zásad.” (Výbor nereagoval na mou žádost o komentář, ačkoli sídlí ve Spojeném království a moje zpráva jim mohla v úterý přijít po pracovní době.)
Je zde podrobný detail o rozhodnutí. Správní rada argumentovala, že Hun Sen měl být pozastaven podle protokolu, který Meta zavedla po útocích ve Spojených státech 6. ledna, který tvrději trestá světové vůdce, pokud podněcují násilí v době nepokojů. (Tato zásada byla důvodem, proč byl účet Donalda Trumpa na tři roky pozastaven.) Meta rozhodla, že poznámky Hun Sena se do této politiky nehodí, protože přišly na slavnostním zahájení obnovy dálnice.
Přesto to řekl mluvčí představenstva Kopec že si „stojí za svým původním rozhodnutím a naléhá na Meta, aby udělala vše, co je v jejích silách, aby odradila veřejné osobnosti, které zneužívají její platformy k podněcování násilí“.
„Volby jsou klíčovou součástí demokracie a společnosti sociálních médií musí zajistit, aby jejich platformy nebyly zneužívány způsobem, který by je mohl podkopat,“ dodal mluvčí.
Pokud se v tuto chvíli ptáte „jaký je smysl toho všeho?“ — no, já taky.
III.
Celkově jsem byl nadšený z experimentu Meta’s Oversight Board. Vzhledem k tomu, jak moc životně důležitých politických projevů se odehrává na platformách společnosti a jak chaotické je moderování obsahu v jakémkoli měřítku, zřízení nezávislého orgánu, který bude posuzovat výzvy uživatelů, znamenalo krok správným směrem. Před představenstvem se každé rozhodnutí o obsahu nakonec týkalo jedné osoby – generálního ředitele Marka Zuckerberga. Po představenstvu mohl zasáhnout nezávislý orgán, aby zvrátil rozhodnutí, která byla shledána v rozporu se zásadami společnosti.
Ale jak jsem psal loni v říjnu, rada byla občas až šokujícím způsobem líná – jako v tom čtvrtletí, kdy z 347 000 případů předložených uživateli k odvolání se rozhodla vyslechnout mizerné tři z nich. A i když ona i Meta vychvalují dlouhé seznamy politických doporučení, která učinila a která společnost přijala, skutečnost, že bych nebyl schopen žádné jmenovat, aniž bych si je nejprve vyhledal, naznačuje, že z větší části je představenstvo často pouze okusování na okraji relevance.
Nikde to není tak evidentní než v případu Kambodža, který se vlekl větší část roku, než mohla rada sebrat energii, aby řekla Metě, aby odstranila jediný příspěvek.
A jistě, tyto případy mohou být komplikované. Je třeba je přeložit do příslušných jazyků. Veřejné připomínky musí být vyžádány a zváženy. Představenstvo konzultuje s odborníky. Chce to čas.
Navíc, pokud by se Meta řídila doporučením představenstva, Kambodža by se mohla pomstít tím, že by platformu v zemi úplně zakázala – pravděpodobně ke škodě milionů Kambodžanů, kteří na ni spoléhají pro různé potřeby. To stojí za seriózní zvážení.
Když však platformy zvažují otázky související s věrohodným podněcováním k násilí – zejména podněcováním ze strany hlavy státu – měly by je vyřešit za mnohem méně než 234 dní, které zabralo dozorčí radě. Existují miliony skutečných lidí, kteří jsou na nich závislí. A členové rady, z nichž mnozí pocházeli z akademické sféry, stále zacházejí s případy, o nichž se mluví, jako o abstraktních myšlenkových experimentech, o kterých se mezi absolventskými semináři nenuceně diskutuje.
V Kambodži jsou škody napáchané. Soupeři byli nakonec biti tyčemi. Strana Hun Sen „vyhrála“ falešné volby. Minulý měsíc řekl, že dosadí svého syna premiérem, ale bude i nadále sloužit jako hlavní silný muž země jako vládce její jediné hlavní politické strany v nadcházejících letech.
Začátkem tohoto léta, v očekávání, že bude zakázán, Hun Sen krátce přešel na jiné platformy. Svou pozornost zaměřil na Telegram s jeho velkou uživatelskou základnou a pověstnou lhostejností k moderování obsahu.
Bouře ale pominula a premiér nyní přidává příspěvky na Facebook s nadšením jako vždy. Za poslední den byl jeho účet aktualizován více než tucetkrát – což odhaluje, když už nic jiného, že alespoň jeden hráč v tomto platformovém dramatu chápe důležitost rychlosti a rozsahu.