OTTAWA, 1. srpna (Reuters) – Meta Platforms (META.O) zahájila proces ukončení přístupu ke zprávám na Facebooku a Instagramu pro všechny uživatele v Kanadě, uvedla v úterý v reakci na zákon, který vyžaduje, aby internetoví giganti platili vydavatelům zpráv. .
Kanadská vláda tento krok rychle odsoudila jako „nezodpovědný“ a uvedla, že svět sleduje, jak se proces odehrává v Kanadě.
Zákon o online zprávách, schválený kanadským parlamentem, by donutil platformy jako Google, mateřská společnost Alphabet (GOOGL.O) a Meta, aby sjednávaly komerční dohody s kanadskými vydavateli zpráv o jejich obsahu.
“Zpravodajské servery dobrovolně sdílejí obsah na Facebooku a Instagramu, aby rozšířily své publikum a pomohly svému hospodářskému výsledku,” řekla Rachel Curranová, vedoucí oddělení veřejné politiky Meta v Kanadě. “Naproti tomu víme, že lidé používající naše platformy k nám nechodí pro novinky.”
Kanadský ministr dědictví Pascale St-Onge, který má na starosti jednání vlády s Metou, v úterním prohlášení uvedl: “Je to nezodpovědné.”
“Raději by svým uživatelům zablokovali přístup ke kvalitním a místním zprávám, místo aby platili spravedlivý podíl zpravodajským organizacím,” řekl St-Onge.
“Budeme si stát za svým. Koneckonců, když se vláda nemůže postavit za Kanaďany proti technologickým gigantům, kdo to udělá?” dodala.
V kampani proti zákonu, která je součástí širšího celosvětového trendu, aby technologické firmy platily za zprávy, Meta i Google v červnu uvedly, že zablokují přístup ke zprávám na svých platformách v zemi.
Kanadská veřejnoprávní stanice CBC rovněž označila krok Mety za nezodpovědný a že šlo o „zneužití jejich tržní síly“.
Kanadský zákon je podobný přelomovému zákonu, který Austrálie schválila v roce 2021 a vyvolal hrozby ze strany Googlu a Facebooku, aby omezily jejich služby.
Obě společnosti nakonec uzavřely dohody s australskými mediálními firmami poté, co byly nabídnuty změny legislativy.
Pokud jde o kanadský zákon, Google argumentoval tím, že je širší než zákon uzákoněný v Austrálii a Evropě, protože stanovuje cenu za odkazy na zprávy zobrazené ve výsledcích vyhledávání a může se vztahovat na prodejny, které nevytvářejí zprávy.
Meta uvedla, že odkazy na zpravodajské články tvoří méně než 3 % obsahu ve zdroji jejích uživatelů, a tvrdila, že zprávy postrádají ekonomickou hodnotu.
Kanadský premiér Justin Trudeau v květnu prohlásil, že takový argument je chybný a „nebezpečný pro naši demokracii, pro naši ekonomiku“.
Reportáž Chavi Mehta v Bengaluru a David Ljunggren a Ismail Shakil v Ottawě; Střih Arun Koyyur a Aurora Ellis
Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.