Ode dneška budou kanceláře Meta opět plné. Společnost od června říká, že každý zaměstnanec přidělený do kanceláře – tedy kdokoli, kdo není formálně označen jako vzdálený zaměstnanec – bude muset být v této kanceláři alespoň tři dny v týdnu. Nyní CNBC uvádí, že mandát vstoupil v platnost.
Během posledních tří let prošla Meta stejným cyklem práce na dálku jako stále větší počet jiných technologických společností. Když pandemie začala, společnost zjistila, že je překvapivě produktivní, i když jsou všichni doma, a generální ředitel Mark Zuckerberg a další začali básnit o vzdálené a distribuované budoucnosti práce. Sám Zuckerberg odhadl, že v příštím desetiletí „bychom mohli získat zhruba polovinu společnosti, která bude trvale pracovat na dálku“.
Postupem času však manažeři začali zjišťovat, že mnoho věcí o práci je prostě těžší dělat přes webovou kameru a chatovací okno, a začali se pokoušet přivést lidi zpět do kanceláře, aniž by rozrušili ty, kteří si zvykli žádné dojíždění a žádní nejbližší spolupracovníci. A pak se tento rok společnost jednoduše přestala starat o odpor a řekla všem, aby se vrátili.
Zdá se, že návrat pracovníků zpět do kanceláře je také součástí plánu Meta přinést do společnosti větší rychlost a efektivitu, což v posledních měsících znamenalo výrazné reorganizace a propouštění. Začátkem tohoto roku ve zprávě pro zaměstnance Zuckerberg napsal, že ačkoli se společnost zavázala k distribuované práci, „naší hypotézou je, že je stále snazší vybudovat si osobní důvěru a že tyto vztahy nám pomáhají pracovat efektivněji.“ Společnost zjistila, že zejména mladší a novější zaměstnanci si vedli lépe v osobním prostředí.
Zdá se, že tři dny v týdnu v kanceláři jsou v Silicon Valley běžnou sazbou. Většina zaměstnanců Google je v kanceláři tři dny v týdnu a stejnou politiku prosazuje od května i Amazon. A pokud se za to nemůžete dostat, řekl nedávno generální ředitel Andy Jassy zaměstnancům: „V Amazonu vám to pravděpodobně nevyjde, protože se do kanceláře vracíme alespoň tři dny v týdnu.“ Zaměstnanci Applu pracují osobně tři dny v týdnu už téměř přesně rok.
Dokonce i společnosti, které vytvářejí technologie umožňující práci na dálku, financují tento koncept. Zoom, možná společnost, která z nárůstu práce na dálku těží nejvíce, nedávno zaměstnancům řekla, že se očekává, že budou v kanceláři dva dny v týdnu, pokud bydlí do 50 mil od kanceláře. Meta samozřejmě investuje miliardy do metaverze a konkrétně do myšlenky, že kancelář budoucnosti může být uvnitř vašeho Quest headsetu. (Teď s nohama!) Ale stejně jako mnoho jiných společností se rozhoduje, že nejlepší způsob, jak vybudovat vzdálenou budoucnost všeho, je udělat to osobně.