Majitelé Mercedesů v USA brzy přidají ke svým již tak luxusním vozidlům nový luxus: ChatGPT. Automobilka přidává konverzační AI agenta OpenAI do svého informačního a zábavního systému MBUX, i když těžko říct, k čemu by to mohlo být potřeba.
Američtí vlastníci modelů, které používají MBUX, se budou moci od zítřka, 16. června přihlásit do beta programu, který aktivuje funkci ChatGPT. To umožní vysoce všestrannému velkému jazykovému modelu rozšířit konverzační schopnosti vozu. Můžete se zapojit jednoduše tak, že svému autu řeknete: „Ahoj Mercedes, chci se zapojit do beta programu.“
Není ale úplně jasné, k čemu. Koneckonců, auto je docela dobře omezené prostředí. Lidé potřebují řídit, navigovat a ovládat svá média a základní funkce vozu, a hlasové rozhraní je určitě někdy tou nejbezpečnější nebo nejlepší možností, jak to udělat, aniž by spustili oči ze silnice.
ChatGPT na druhé straně vyniká v tom, že působí jako člověk, když provádí couvání na jakékoli téma a vymýšlí nová fakta, aby výměna probíhala hladce. Dokáže shrnout a syntetizovat existující obsah, napsat nebo plagiovat kód nebo vám pomůže vymyslet svatební slib. Jsou některé z těchto věcí, které byste chtěli dělat během jízdy nebo dokonce na sedadle spolujezdce?
Mercedes popisuje schopnosti takto:
Uživatelé se dočkají hlasového asistenta, který nejen přijímá přirozené hlasové příkazy, ale dokáže také vést konverzace. Účastníci, kteří se hlasového asistenta zeptají na podrobnosti o svém cíli, navrhnou nový recept na večeři nebo zodpoví složitou otázku, brzy dostanou obsáhlejší odpověď – a přitom budou mít ruce na volantu a oči upřené na silnici.
Jistě, poměrně složitý dotaz typu „jaký je dobrý nezávislý sendvičový obchod na mé trase, která je do půl míle od čerpací stanice“, může tradiční hlasové rozhraní zarazit. Pokud nemáte cestujícího, který by to pro vás vyhledal, mohlo by být hezké mít tuto schopnost. Kdo na cestách žádá o nový recept na večeři? Je to opravdu nejlepší případ použití, se kterým mohli přijít?
Jako obvykle jsou výhody této technologie poněkud pomyslné a žádný řidič o tuto schopnost rozhodně nežádal. Možná je to prostě tím, že Mercedes je unavený provozováním vlastní služby hlasového rozhraní a raději by ji převedl na třetí stranu. Rozhraní výrazně říká (pokud se podíváte pozorně na horní obrázek) „Powered by ChatGPT v Microsoft AI“ v MBUX v aplikaci Mercedes Me – jako vnořená panenka. kdo co dělá?
Poděkování za obrázky: Mercedes-Benz
Pokud se bojíte o soukromí, měli byste být. Přestože Mercedes hlasitě vyjadřuje své znepokojení nad uživatelskými daty, je jasné, že uchovává a používá vaše konverzace:
Shromážděná data hlasových příkazů se ukládají do Mercedes-Benz Intelligent Cloud, kde jsou anonymizována a analyzována.
Vývojáři Mercedes-Benz získají užitečné informace o konkrétních požadavcích, které jim umožní stanovit přesné priority při dalším vývoji hlasového ovládání. Poznatky z beta programu budou použity k dalšímu vylepšení intuitivního hlasového asistenta a k definování strategie zavádění pro velké jazykové modely na více trzích a jazycích.
Koneckonců je to beta test – jde o to, naučit se, k čemu to lidé používají. A pokud jste soukromý typ, pravděpodobně pro začátek nevlastníte nový Mercedes.