Illustration picture of Chinese flag with semiconductor chips

HONG KONG/PEKING, 5. září (Reuters) – Čína se chystá spustit nový státem podporovaný investiční fond, jehož cílem je získat zhruba 40 miliard dolarů pro svůj polovodičový sektor, uvedli dva lidé obeznámení s touto záležitostí, protože země zvyšuje úsilí o dohnat USA a další soupeře.

Je pravděpodobné, že se bude jednat o největší ze tří fondů, které zahájil Čínský investiční fond pro průmysl integrovaných obvodů, známý také jako Velký fond.

Jeho cíl 300 miliard juanů (41 miliard dolarů) překonává podobné fondy v letech 2014 a 2019, které podle vládních zpráv získaly 138,7 miliard juanů a 200 miliard juanů.

Jednou z hlavních oblastí investic bude zařízení pro výrobu čipů, řekl jeden ze dvou lidí a třetí osoba obeznámená s touto záležitostí.

Prezident Si Ťin-pching již dlouho zdůrazňuje, že je třeba, aby Čína dosáhla soběstačnosti v oblasti polovodičů. Tato potřeba se stala ještě naléhavější poté, co Washington v posledních několika letech uvalil řadu opatření na kontrolu vývozu s odvoláním na obavy, že by Peking mohl použít pokročilé čipy k posílení svých vojenských schopností.

V říjnu USA zavedly rozsáhlý sankční balíček, který omezil přístup Číny k pokročilému zařízení na výrobu čipů, a američtí spojenci Japonsko a Nizozemsko podnikli podobné kroky.

Nový fond schválily čínské úřady v minulých měsících, uvedli dva lidé.

Čínské ministerstvo financí plánuje přispět 60 miliardami juanů, řekl jeden člověk. Další přispěvatelé se nedali hned zjistit.

Všechny zdroje odmítly být identifikovány, protože rozhovory byly důvěrné.

Informační kancelář Státní rady, která vyřizuje dotazy médií jménem vlády, ministerstva financí a ministerstva průmyslu a informačních technologií, na žádosti agentury Reuters o komentář okamžitě nereagovala.

Velký fond také okamžitě nereagoval na žádosti o vyjádření.

K DNEŠNÍ INVESTICE

Čínská vlajka je zobrazena vedle nápisu „Made in China“ na desce s plošnými spoji s polovodičovými čipy, na tomto ilustračním snímku pořízeném 17. února 2023. REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo Acquire Licensing Rights

Proces získávání finančních prostředků bude pravděpodobně trvat měsíce a nebylo bezprostředně jasné, kdy bude spuštěn třetí fond nebo zda budou v plánu provedeny další změny, uvedly první dva zdroje.

Mezi podporovatele předchozích dvou fondů Velkého fondu patří ministerstvo financí a státní subjekty s hlubokými kapsami, jako jsou China Development Bank Capital, China National Tobacco Corporation a China Telecom.

V průběhu let poskytl Velký fond financování dvěma největším čínským slévárnám čipů, Semiconductor Manufacturing International Corporation (0981.HK) a Hua Hong Semiconductor (688347.SS), a také Yangtze Memory Technologies, výrobci flash pamětí a řada menších společností a fondů.

Navzdory těmto investicím se čínský čipový průmysl snažil hrát vedoucí roli v globálním dodavatelském řetězci, zejména u pokročilých čipů.

INVESTIČNÍ MANAŽEŘI

Velký fond zvažuje najmutí alespoň dvou institucí, které by investovaly kapitál nového fondu, uvedli tři lidé.

Několik vysokých úředníků a bývalých úředníků v SINO-IC Capital, jediném správci prvních dvou fondů velkého fondu, je od roku 2021 vyšetřováno čínským úřadem pro boj proti úplatkům.

I tak se očekává, že SINO-IC Capital zůstane jedním z manažerů třetího fondu, uvedli dva lidé.

Společnost SINO-IC Capital na žádost o komentář okamžitě neodpověděla.

Čínští představitelé se také obrátili na China Aerospace Investment, investiční pobočku státní China Aerospace Science and Technology Corporation, aby prodiskutovali, že jsou jedním z manažerů, uvedli dva lidé.

China Aerospace Investment neodpověděla okamžitě na žádost o komentář.

(1 $ = 7,2901 čínských juanů)

Reportáž Julie Zhu, Kevin Huang, Yelin Mo a Roxanne Liu; Střih Sumeet Chatterjee a Edwina Gibbs

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Získat licenční práva, otevře novou kartu

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *