Velcí tech zakladatelé, generální ředitelé, VC a průmysloví giganti v celé Evropě podepsali otevřený dopis Evropské komisi, v němž varují, že Evropa by mohla přijít o generativní revoluci AI, pokud EU přijme zákony potlačující inovace.
Manažeři ze 150 společností, včetně německého Siemensu a francouzského Airbusu, zdůraznili rizika přísné regulace a uvedli, že pravidla by mohla ohrozit schopnost evropských společností konkurovat v AI a zároveň selhala při řešení potenciálních problémů.
Otevřený dopis (reprodukovaný níže) uvádí, že umělá inteligence nabízí „šanci znovu se připojit k technologické avantgardě“, ale současné regulační návrhy na úrovni EU by se mohly převrátit a tyto příležitosti udusit.
Mezi evropskými průmyslovými giganty dopis obsahuje také podpisy od velkých evropských startupů a investorů, včetně Blablacar, Criteo, Felix Capital, OneRagtime VC, Ynsect, Elaia Partners, Mistral AI, GetYourGuide, Ventech, wefox, Atomico VC a La Famiglia VC.
V dopise zaslaném v pátek Evropské komisi, parlamentu a členským státům se uvádí: „Podle našeho hodnocení by návrh legislativy ohrozil konkurenceschopnost a technologickou suverenitu Evropy, aniž by účinně řešil výzvy, kterým čelíme a budeme čelit.
EU strávila téměř dva roky prací na návrzích (zákon o umělé inteligenci), které poslouží jako základ pro jednání mezi členskými státy a Evropskou komisí, ale mohly by učinit jurisdikci nejtvrdší na světě pro provozování platforem umělé inteligence, říkají kritici.
Požadavky na regulaci se za posledních osm měsíců od spuštění chatbota ChatGPT od OpenAI zvýšily a vyvolaly obavy některých evropských vlád – například Itálie, která zakázala používání GhatGPT – že generativní umělá inteligence povede k vlně nových problémů. kolem soukromí, mimo jiné.
Signatáři, mezi které patří také automobilka Renault a pivovar Heineken, však tvrdí, že navrhované zákony by mohly „silně“ regulovat základní modely umělé inteligence „bez ohledu na případy jejich použití“.
V dopise se tvrdí, že náklady na dodržování předpisů a rizika související s odpovědností by mohly být nepřiměřené, což by společnosti a investory nutilo opustit EU, aby mohli využívat nové inovace AI, a vytvářet „kritickou mezeru v produktivitě“ oproti USA.
Signatáři argumentují, že bruselští regulátoři by měli vytvořit zákon, který se omezí na „přísné dodržování“ spíše než na „široké principy v přístupu založeném na riziku“, což znamená, že Evropa bude nucena „zůstat na okraji“ nové éry AI.
Společnosti požadují vytvoření regulačního orgánu EU složeného z odborníků z oboru, který by mohl sledovat, jak jsou uplatňovány nové zákony, a zohledňovat nový technologický pokrok.
Dopis kritizoval Dragoș Tudorache, poslanec Evropského parlamentu zapojený do navrhování zákonů, který řekl, že větší společnosti byly lobbovány „několika agresivními“.
V prohlášení pro TechCrunch, mluvčí dopisu Jeannette zu Fürstenberg z La Famiglia, uvedla: „V celé své složitosti nadcházející revoluce AI významně utváří budoucnost každého kontinentu. Dlouho jsme diskutovali o nedostatku technologického vedení v Evropě a nyní je čas jednat. Došli jsme k závěru, že zákon o umělé inteligenci má ve své současné podobě katastrofální důsledky pro evropskou konkurenceschopnost.“
„V současné době jsme svědky toho, že mnoho evropských talentů se vzdává vedoucích pozic v amerických technologických společnostech, aby vyvinuli evropskou technologii. Tento duch inovace je v ohrožení,“ dodala.
Otevřený dopis je reprodukován níže:
Otevřený dopis zástupcům Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu
Umělá inteligence: šance Evropy znovu se připojit k technologické avantgardě
Jako zúčastněné strany evropského hospodářského sektoru bychom rádi vyjádřili své vážné obavy ohledně navrhovaného zákona EU o umělé inteligenci (AI). Podle našeho hodnocení by návrh legislativy ohrozil konkurenceschopnost a technologickou suverenitu Evropy, aniž by účinně řešil výzvy, kterým čelíme a budeme čelit.
To platí zejména pro generativní AI. Podle verze, kterou nedávno přijal Evropský parlament, by nadační modely, bez ohledu na jejich případy použití, byly silně regulovány a společnosti vyvíjející a implementující takové systémy by čelily nepřiměřeným nákladům na dodržování předpisů a nepřiměřeným rizikům odpovědnosti.
Taková regulace by mohla vést k tomu, že vysoce inovativní společnosti přesunou své aktivity do zahraničí, investoři stahují svůj kapitál z vývoje evropských nadačních modelů a evropské umělé inteligence obecně. Výsledkem by byl kritický rozdíl v produktivitě mezi oběma stranami Atlantiku.
Musíme mít jasno v důsledcích. Stejně jako vynález internetu nebo průlom křemíkových čipů je generativní umělá inteligence druhem technologie, která bude rozhodující pro výkonnostní kapacitu, a tedy i význam různých regionů: státy s nejvýkonnějšími velkými jazykovými modely budou mít rozhodující konkurenční výhodu. .
Jejich vliv je ještě mnohem větší: např. tím, že nahradí vyhledávače a etablují se jako asistenti našeho každodenního osobního a profesního života, budou také mocnými nástroji, které utvářejí nejen naši ekonomiku, ale i kulturu. Evropa si nemůže dovolit zůstat stranou.
Je důležité zdůraznit, že přirozená složitost a výzvy, které generativní umělá inteligence představuje, stejně jako nepopiratelná potřeba řádné regulace, nejsou v žádném případě popřeny. Vzhledem k tomu, že umělá inteligence má hluboký dopad na mnoho oblastí života, existuje jasná potřeba řádně trénovat tyto modely a zajistit jejich bezpečné používání. Povinnost péče při vývoji modelů, standardní označování obsahu generovaného umělou inteligencí a testování bezpečnosti před zavedením nových modelů jsou požadavky, které je třeba dodržovat.
Chtít zakotvit regulaci generativní umělé inteligence v zákoně a postupovat s rigidní logikou dodržování předpisů je však stejně byrokratický přístup jako neefektivní při plnění svého účelu. V kontextu, kdy víme velmi málo o skutečných rizicích, obchodním modelu nebo aplikacích generativní umělé inteligence, by se evropské právo mělo omezit na stanovení obecných zásad v přístupu založeném na riziku.
Provádění těchto zásad by mělo být svěřeno specializovanému regulačnímu orgánu složenému z odborníků na úrovni EU a mělo by být prováděno agilním procesem, který je schopen je neustále přizpůsobovat rychlému tempu technologického rozvoje a vznikajícím konkrétním rizikům. Takový postup by měl být vypracován v dialogu s ekonomikou.Prioritou je také vybudování transatlantického rámce.
Je to nezbytný předpoklad pro zajištění důvěryhodnosti záruk, které zavádíme. Vzhledem k tomu, že podobné návrhy vzneslo i mnoho významných hráčů v ekosystému USA, je na představitelích Evropské unie, aby využili této příležitosti a vytvořili právně závazné rovné podmínky.
Jsme přesvědčeni, že naše budoucnost výrazně závisí na tom, zda se Evropa stane součástí technologické avantgardy, a to zejména v tak důležité oblasti, jako je (generativní) umělá inteligence.
Z tohoto důvodu apelujeme na evropské tvůrce rozhodnutí, aby revidovali nejnovější verzi zákona o umělé inteligenci a dohodli se na přiměřené, do budoucna zaměřené legislativě, která přispěje k evropské konkurenceschopnosti a zároveň ochrání naši společnost.
Je naší společnou odpovědností položit základy evropského rozvoje umělé inteligence, který je v souladu s našimi hodnotami a tvoří základ pro silnou, inovativní a prosperující Evropu.