WASHINGTON 20. července (Reuters) – Hackeři spojení s Pekingem se dostali k e-mailovému účtu amerického velvyslance v Číně při špionážní operaci, o níž se předpokládá, že kompromitovala nejméně stovky tisíc e-mailů americké vlády, uvedl ve čtvrtek Wall Street Journal (WSJ).
Daniel Kritenbrink, náměstek ministra zahraničí pro východní Asii, byl také napaden v rámci širší špionážní operace, kterou tento měsíc odhalila společnost Microsoft (MSFT.O), uvedl deník s odkazem na lidi obeznámené s touto záležitostí.
Na dotaz ohledně nahlášeného porušení účtů obou diplomatů ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout jakékoli podrobnosti a uvedlo, že vyšetřování špionážní operace pokračuje.
Velvyslanectví amerického velvyslance Nicholase Burnse v Pekingu odkázalo agentuře Reuters na poznámky ministra zahraničí Antonyho Blinkena z tohoto měsíce, když řekl, že USA „důsledně dávaly Číně i ostatním zemím najevo, že jakákoli akce, která se zaměřuje na americkou vládu nebo americké společnosti, americké občany, nás hluboce znepokojuje, a v reakci na to podnikneme vhodná opatření“.
Mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Čína se soustavně staví proti hackerství a odmítá „nepodložené“ spekulace o zdroji kybernetických útoků.
“Čína je rozhodně proti a bojuje proti kybernetickým útokům a kybernetickým krádežím ve všech formách. Tento postoj je konzistentní a jasný,” uvedl mluvčí Liou Pengyu v e-mailové odpovědi agentuře Reuters.
“Identifikace zdroje kybernetických útoků je složitý technický problém. Doufáme, že příslušné strany zaujmou profesionální a odpovědný postoj… spíše než aby vytvářely nepodložené spekulace a obvinění.”
Než se objevila zpráva WSJ, byl Kritenbrink na slyšení v Kongresu o politice USA vůči Číně dotázán, zda může vyloučit, že e-maily jeho nebo jeho zaměstnanců byly cílem hacku Microsoftu.
“Nemohu komentovat vyšetřování, které právě provádí FBI, ale ne, nevylučuji to,” řekl Kritenbrink.
Burns a Kritenbrink se připojili k americké ministryni obchodu Gině Raimondové jako jediné veřejně jmenované oběti špionážní kampaně, která vyvolala varování nejvyššího diplomata Washingtonu jeho čínskému protějšku.
CHYBA V KÓDU
Microsoft minulý týden uvedl, že čínští hackeři zneužili jeden z jeho digitálních klíčů a použili chybu v jeho kódu ke krádeži e-mailů od vládních agentur USA a dalších klientů.
Společnost okamžitě nevrátila zprávu se žádostí o komentář ke zprávě WSJ.
Toto porušení vrhlo pod drobnohled bezpečnostní praktiky Microsoftu, přičemž úředníci a zákonodárci vyzvali společnost se sídlem v Redmondu ve Washingtonu, aby svou nejvyšší úroveň digitálního auditu, nazývanou také protokolování, zpřístupnila všem svým zákazníkům zdarma.
Microsoft ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že kritiku bere na vědomí.
Minulý týden mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu Adam Hodge uvedl, že průnik do cloudového zabezpečení Microsoftu „zasáhl neutajované systémy“, aniž by upřesnil.
“Úředníci okamžitě kontaktovali Microsoft, aby našli zdroj a zranitelnost v jejich cloudové službě,” dodal Hodge.
Ministerstvo zahraničí „zjistilo anomální aktivitu“ a „podniklo okamžité kroky k zabezpečení našich systémů,“ uvedl tehdy v prohlášení mluvčí ministerstva.
Zprávy Shubhendu Deshmukh v Bengaluru a Raphael Satter, Simon Lewis, David Brunnstrom a Chris Sanders ve Washingtonu; Další zprávy Laurie Chen v Pekingu; Střih Susan Heavey, Stephen Coates a Jamie Freed
Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.