„Black Mirror“ je jednou z nejdůsledněji zaměřených (a neustále děsivých) satir o vztahu lidstva k technologii. Ve skutečnosti tak konzistentní, že ChatGPT dokázal napsat epizodu, kterou tvůrce seriálu Charlier Brooker nenáviděl.

V rozhovoru pro Empire spisovatel a producent četných satirických a pronikavých pořadů vysvětlil, že ačkoli byl zvědavý, jeho zkušenost s ChatGPT zanechala mnoho přání.

Požádal ji, aby napsala epizodu „Black Mirror“, která sama o sobě vypadá jako začátek epizody „Black Mirror“, dokud:

“Přichází s něčím, co se na první pohled čte věrohodně, ale na druhý pohled je to hovno,” řekl. “Protože vše, co se udělalo, je vyhledat všechny synopse epizod ‘Black Mirror’ a nějak je dát dohromady. Když se pak ponoříte trochu hlouběji, řeknete si: ‚Ach, ve skutečnosti zde není žádná skutečná originální myšlenka.’“

Jak jednou napsal Vannevar Bush: „Pro zralou myšlenku neexistuje žádná mechanická náhrada. Dokonce i Ada Lovelace řekla téměř totéž, když pracovala na prvních výpočetních systémech, které kdy byly vyrobeny. Totéž platí i dnes, i když samozřejmě počítače jsou ve svých pokusech o padělání zpravodajských informací poněkud přesvědčivější.

Ale Brooker má talent vymačkat vhled z všednosti a způsob neúspěchu, který ChatGPT přijal, mu zamával mozkem. V podstatě, pokud tato věc generovala co možná nejpředvídatelnější pablum na základě epizod, které skutečně odeslal, byl to vlastně skvělý způsob, jak mu říct, co ne psát.

“Pomyslel jsem si: ‘Já jen vypíchnu jakýkoli smysl toho, co si myslím, že epizoda ‘Black Mirror’ je.” Nemá smysl pořádat antologickou show, pokud nemůžete porušovat svá vlastní pravidla. Jen taková pěkná, studená sklenice vody do obličeje,“ řekl.

Nikdy to nemělo úspěch, žádat generátor vzorů, aby vytvořil originální epizodu čehokoli, natož show, která je ceněna pro své nečekané a často znepokojivé záběry. Ale to neznamená, že jazykový model nemá žádnou hodnotu: Pokud jde o jakousi postavu Goofuse nebo George v „Seinfeldu“, pokud je každý jeho instinkt ohledně originálních nápadů špatný, pak by musel být pravý opak.

Samozřejmě to není tak jednoduché, ale je to zajímavý příklad toho, jak si tento působivý, ale nakonec sterilní intelektuální uchazeč (ChatGPT, nikoli Brooker) dokáže najít roli, i když je zcela nevhodná pro daný účel.

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *