Nositelné zařízení s rozšířenou realitou Brilliant Labs je v ostrém kontrastu s drahým, objemným a nenápadným Vision Pro od společnosti Apple. Inaugurační produkt startupu, Monocle, je kapesní AR čočka s otevřeným zdrojovým kódem, kterou lze připnout na jakékoli brýle nebo ji držet na oku. Monocle, uvedený na trh v březnu, má mnohem dostupnější cenu 349 dolarů.

„Ostatní náhlavní soupravy pro AR a VR vás obvykle udrží u gauče doma. Běžíme přesně opačným směrem,“ řekl Bobak Tavangar, CEO a spoluzakladatel Brilliant Labs, v rozhovoru pro TechCrunch.

Aby bylo možné integrovat své AR zařízení do každodenního života lidí, singapurská společnost Brilliant Labs se snaží začlenit generativní umělou inteligenci do svého kompaktního nositelného zařízení. Na realizaci této vize se vybraly nějaké peníze. Dnes startup oznámil své počáteční financování ve výši 3 miliony dolarů, které vedl Brendan Iribe, spoluzakladatel společnosti Oculus; Adam Cheyer, spoluzakladatel Siri; Eric Migicovsky, zakladatel Pebble a bývalý partner Y Combinator; Plug & Play Ventures; mezi ostatními.

Otevřený přístup

Open source komunita Monocle si již získala oddané příznivce. V březnu se to stalo virálním díky skupině studentů ze Stanfordu, kteří přeměnili okulár na displej pro GPT-4. Díky možnosti poslouchat konverzaci uživatele prostřednictvím mikrofonu telefonu v reálném čase může Monocle generovat personalizovanou podporu, například nabízet návrhy, co říci na rande.

Proces výpočtu probíhá na serveru OpenAI. Odpovědi jsou pak přenášeny přes Bluetooth z telefonu uživatele do Monocle a promítány do objektivu před očima uživatele.

Společnost Brilliant Labs také vyvinula podobnou aplikaci interně. Řešení arGPT, jak se nazývá, je schopno nativně přijímat zvuk prostřednictvím mikrofonu Monocle a dalších senzorů, což umožňuje dialog s GPT-4 s nízkou latencí.

Monocle zatím většinou přitahuje vývojáře, hackery, fandy a výzkumníky, kteří experimentují s malým zařízením o velikosti dlaně, což je přístup, o kterém zakladatel věří, že může uvolnit potenciál spojení generativní umělé inteligence a AR.

„Umožnit lidem kopat do toho je něco důležitého [the AR device’s] srdce a rozumět tomu a hrát si s tím a sdílet to s ostatními, nejen pasivně přijímat něco, co je uzavřená schránka, kterou pro nás ostatní navrhlo pár lidí z dálky,“ řekl. “Myslíme si, že tam je něco opravdu filozoficky důležitého.”

Výzvou samozřejmě je, jak se rozvětví z původní zákaznické základny a přijde s produktem, který osloví širší spotřebitelský trh.

Lehká strategie

Monocle je dodáván s pěti různými procesory, včetně hackovatelného akceleračního čipu FPGA (field-programmable gate array), který zpracovává data přicházející z kamery, mikrofonu a kapacitního dotykového senzoru zařízení. Použití elektroniky s nízkou spotřebou a miniaturizovaných elektronických částí podle zakladatele umožňuje, aby byl objektiv kompaktní a vážil pouhých 15 gramů.

„Všechny ostatní společnosti vyrábějící objemné a drahé náhlavní soupravy. Nevydělávali na nich peníze,“ řekl Tavangar. “Tento věk umělé inteligence je za námi a od prvního dne – ještě před GPT – jsme viděli příležitost na trhu s počítačovým viděním.”

V této fázi je zapotřebí chytrý telefon, který bude fungovat jako spojovací bod mezi Monocle a cloudovými aplikacemi AI. Z dlouhodobého hlediska je však cílem vytvořit přímé spojení mezi hardwarem a cloudem a odstranit tak potřebu telefonního hostitele.

Vizí společnosti je nakonec spouštět modely hlubokého učení přímo na svých malých zařízeních AR, což znamená ještě nižší latenci a funkčnost, i když dojde ke ztrátě připojení k internetu.

Důraz Brilliant Labs na lehký design se rozšiřuje i na styl řízení. Navzdory tomu, že byl založen v roce 2019, startup stále provozují pouze jeho tři spoluzakladatelé, což člověka nutí přemýšlet, proč ostatní výrobci zařízení pro smíšenou realitu potřebují stovky, ne-li tisíce zaměstnanců. Existují známky přetěžování. V únoru 2021 bylo postiženo až 200 lidí během propouštění ve společnosti Pico, VR společnosti získané ByteDance.

Tavangar připisuje svůj styl řízení době v Applu, kde pracoval jako vedoucí programu. Věří, že zaměření je klíčové a že úspěch pochází z výběru jednoho nápadu ze stovek potenciálních možností.

„Jak uděláte opravdu lehký, cenově dostupný a zaměřený hardware, abyste zajistili zážitek s umělou inteligencí? [We are not chasing] intenzita grafiky nebo velké zorné pole [but rather] singulární AI před očima,“ navrhl zakladatel.

„To znamená, že nepotřebujete armádu lidí, kteří bojují s Qualcommem a všemi těmito různými dodavateli a zapojují se do skutečně riskantního výzkumu a vývoje a výroby s nízkými výnosy a stále prodávají vaše koncové zařízení se ztrátou. Znamená to, že pracujeme s technologií, která má vysokou výtěžnost, a partneři z továrny, kteří s námi chtějí spolupracovat, v některých případech do nás investovali, jako je náš klíčový výrobce optiky a smluvní výrobce.“

Cesta k ziskovosti

I když Tavangar odmítl zveřejnit prodejní čísla Monocle, řekl, že Brilliant Labs vydělává „slušný kus peněz na jednotku“ a „marže jsou opravdu dobré“. Společnost si vede „docela dobře“ pouze z prodeje hardwaru bez jakéhokoli marketingového úsilí, dodal.

Objektiv Monocle AR váží pouhých 15 gramů. Obrázek: Brilliant Labs

„To je zase něco, co jsem se naučil od Applu. Pokud dokážete správně nastavit ekonomiku jednotky a pokud jsou vaše výnosy 80, 90 % a více při nízkém objemu, pak máte provozní disciplínu, dobrý základ a jste schopni začít škálovat a být ziskovou společností,“ řekl zakladatel.

Příkladem je, že startup v současné době vidí „téměř trojnásobek toho, za co jsme ho schopni prodat, oproti tomu, co nás stojí jeho výroba“. Ve srovnání s tím mnoho jiných společností se smíšenou realitou prodává za nulové nebo záporné marže, řekl Tavangar.

Kromě prodeje hardwaru plánuje Brilliant Labs vrstvit více služeb založených na velkých jazykových modelech, což představuje příležitost zpoplatnit služby. Brilliant Labs se nejprve integrovalo s GPT, protože má „dobře zdokumentované API“. Ale velký jazykový model je výpočetně náročný a tým neustále hledá komprimovanější LLM.

„Myslím, že postupem času uvidíme, jak se mohou modely zkomprimovat, i když se zvýší efektivita. Podkladem toho je, že hardware, který vyrábíme, bude výkonnější, i když bude mít hardware nízkou spotřebu,“ řekl zakladatel.

Společnost je na cestě k „daleko překročit“ svůj letošní prodejní cíl. V komunitě Discord má k dnešnímu dni téměř 2 000 vývojářů.

Když byl dotázán na konkurenční výhodu Brilliant Labs, Tavangar počítal s tím, že těsně integrovaný softwarový a hardwarový ekosystém startupu je těžké zkopírovat, v neposlední řadě proto, že má začínající open-source komunitu.

Společnost má také výhodu v oblasti dat, řekl, protože informace o uživatelích shromážděné senzory nadále informují služby AI běžící na platformě, což zase zlepšuje personalizaci uživatelů. Brilliant Labs neukládá žádná zákaznická data na svých zařízeních ani serveru, protože „nemá zájem prodávat data inzerentům,“ poznamenal zakladatel.



Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *