Zobrazit více společností
LONDÝN, 24. srpna (Reuters) – Více než tucet největších světových technologických společností čelí bezprecedentní právní kontrole, protože rozsáhlý zákon Evropské unie o digitálních službách (DSA) zavádí nová pravidla pro moderování obsahu, soukromí uživatelů a transparentnost.
Od pátku bude řada internetových gigantů – včetně platforem Facebook a Instagram společnosti Meta (META.O), online obchodu App Store společnosti Apple a několika služeb Google (GOOGL.O) – čelit novým povinnostem v EU, včetně prevence škodlivého obsahu. před šířením, zakazováním nebo omezováním určitých postupů cílení na uživatele a sdílením některých interních údajů s regulačními orgány a přidruženými výzkumníky.
EU je považována za globálního lídra v oblasti regulace technologií, přičemž se chystají rozsáhlejší právní předpisy – jako je zákon o digitálních trzích a zákon o umělé inteligenci. Úspěch bloku při implementaci takových zákonů ovlivní zavedení podobných pravidel po celém světě.
Vědci ale vznesli otázky, zda tyto společnosti udělaly dost, aby splnily očekávání zákonodárců.
Pravidla se prozatím vztahují pouze na 19 největších online platforem, které mají v EU více než 45 milionů uživatelů. Od poloviny února se však budou vztahovat na nejrůznější online platformy bez ohledu na velikost.
Jakékoli firmě, která poruší DSA, hrozí pokuta ve výši až 6 % jejího celosvětového obratu a recidivistům může být zakázána činnost v Evropě úplně.
Agentura Reuters požádala každou společnost označenou v rámci DSA, aby projednala změny, které provedla. Většina poukázala na veřejné blogové příspěvky k této záležitosti, odmítla se dále vyjádřit nebo nereagovala vůbec.
Dvě ze společností vytipovaných pro včasnou regulaci – gigant elektronického obchodu Amazon (AMZN.O) a německý prodejce módy Zalando (ZALG.DE) – v současné době napadají své zařazení na seznam u soudu.
“Můžeme očekávat, že platformy budou bojovat zuby nehty, aby hájily své praktiky,” řekl Kingsley Hayes, vedoucí soudních sporů týkajících se dat a ochrany soukromí v právnické firmě Keller Postman. “Zejména když nová pravidla shody zasahují do jejich hlavních obchodních modelů.”
ZÁTĚŽOVÉ TESTY
Během několika posledních měsíců Evropská komise uvedla, že nabídla provedení „zátěžových testů“ DSA s 19 platformami.
Tyto testy posuzovaly, zda tyto platformy mohou „odhalit, řešit a zmírnit systémová rizika, jako jsou dezinformace,“ uvedl mluvčí Komise.
Těchto testů se zúčastnilo nejméně pět platforem – Facebook, Instagram, Twitter, TikTok a Snapchat. V každém případě Komise uvedla, že příprava DSA vyžaduje více práce.
Nyní, když pravidla vstoupí v platnost, výzkum zveřejněný ve čtvrtek neziskovou organizací Eko ukazuje, že Facebook stále schvaloval online reklamy obsahující škodlivý obsah.
Organizace předložila ke schválení 13 reklam se škodlivým obsahem, včetně jedné podněcující k násilí proti přistěhovalcům a další vyzývající k zavraždění prominentního poslance Evropského parlamentu (MEP).
Eko uvedl, že Facebook schválil osm z odeslaných reklam do 24 hodin a pět odmítl. Výzkumníci odstranili reklamy před jejich zveřejněním, takže je neviděli žádní uživatelé Facebooku.
V reakci na výzkum Eko Meta řekla: “Tato zpráva byla založena na velmi malém vzorku reklam a není reprezentativní pro počet reklam, které denně kontrolujeme po celém světě.”
Letos Global Witness, další nezisková organizace, tvrdila, že Facebook, TikTok a Google YouTube schválily všechny reklamy podněcující násilí proti LGBT (lesbické, gay, bisexuální a transgender) komunitě v Irsku.
Meta i TikTok v reakci na výzkum Global Witness tehdy uvedly, že nenávistné projevy nemají na jejich platformách místo a že své postupy pravidelně revidují a zlepšují. Google neodpověděl na žádost o komentář.
ZÁLEŽITÝ OBCHOD
Zatímco žádná z označených společností neřekla, že neuposlechne DSA, Amazon a Zalando zpochybnily jejich zařazení na seznam.
V červenci Amazon podal žalobu u Lucemburského obecného soudu, druhého nejvyššího v Evropě, s argumentem, že větší rivalové v těchto zemích nebyli označeni.
Stále zavedla řadu nových funkcí jako součást svého programu shody s DSA, jako je nový kanál pro uživatele, kteří mohou hlásit nesprávné informace o produktu.
Prodejce módy Zalando zahájil podobnou právní výzvu a tvrdil, že protože pouze 31 milionů aktivních uživatelů měsíčně nakupovalo od prodejců třetích stran na jeho platformě, klesl pod hranici 45 milionů uživatelů.
Brzy bude zřejmé, zda některá z označených společností „obcházela své právní povinnosti,“ řekl Hayes. “Vyžehlení těchto závazků bude pro každou platformu s velkou uživatelskou základnou ošemetnou záležitostí.”
Reportáž Martina Coultera; editoval Josie Kao
Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.
Získat licenční práva, otevře novou kartu
Read More