Illustration picture of Chinese and U.S. flags with semiconductor chips

11. srpna (Reuters) – Zatímco trh většinou pokrčil rameny nad krokem prezidenta Joea Bidena zakázat některé americké technologické investice v Číně, američtí investoři uvedli, že se obávají, že Peking zasáhne odplatu nebo se stáhne z nákupu americké technologie.

S cílem chránit národní bezpečnost a zabránit americkému kapitálu a odborným znalostem napomáhat čínské vojenské modernizaci vydal Biden tento týden exekutivní příkaz zakazující některé nové americké investice v Číně do citlivých technologií včetně počítačových čipů, zatímco ostatní reguluje.

Americké investory první zprávy nezklamaly a tvrdili, že omezení, na první pohled, byla omezenější, než se očekávalo, a je nepravděpodobné, že se rozšíří na pasivní investice do veřejných čínských akcií. Několik portfoliových manažerů však uvedlo, že větší obavou bylo, zda Čína vrátí úder, jako tomu bylo v minulosti.

“Hodně záleží na tom, jak se Čína rozhodne na to reagovat. Velmi významná technologická válka mezi zeměmi je velkým negativem a zdálo se, že se administrativa snaží učinit toto oznámení, aniž by s Čínou příliš zamávala,” řekl Rick Meckler, partner v Cherry Lane Investments v New Jersey.

Fond iShares MSCI China Exchange Traded Fund (MCHI.O), jeden z největších ETF společností se sídlem v Číně kótovaných v USA, ve čtvrtek zakončil růstem o 0,7 %, zatímco zbytek Wall Street skončil na stejné úrovni.

V reakci na Bidenův výkonný příkaz uvedlo čínské ministerstvo obchodu, že je „vážně znepokojeno“ a vyhrazuje si právo přijmout protiopatření. Někteří čínští analytici uvedli, že možnosti Pekingu jsou omezené a je nepravděpodobné, že by celou záležitost eskalovaly.

Jiní však považovali tento pohled za příliš optimistický.

Čína v květnu zaútočila na amerického výrobce čipů Micron Technology poté, co Washington uvalil sérii exportních kontrol na americké součástky a nástroje pro výrobce čipů do Číny a USA obvinily Peking z penalizace dalších amerických společností uprostřed rostoucího napětí mezi dvěma globálními ekonomickými velmocemi.

“Je naivní si myslet, že z Číny nedojde k nějakému druhu odvety,” řekl Tom Plumb, generální ředitel podílového fondu Plumb Funds. Čína by mohla omezit vývoz vzácných zemin používaných ve spotřební elektronice, elektrických vozidlech a dalších součástech nebo se zaměřit na jiné americké technologické společnosti, řekl Plumb.

SOBĚSTAČNOST

Čínští jestřábi ve Washingtonu říkají, že američtí investoři převedli kapitál a cenné know-how do čínských technologických společností, které by mohly pomoci rozvinout vojenské schopnosti Pekingu. Peking ze své strany usiluje o soběstačnost v sílících technologických sporech, které by také mohly zastavit tok kapitálu do amerických společností a na trhy.

“Tohle samozřejmě postaví Čínu do pozice, kdy se pokusí snížit svou závislost na jakékoli americké společnosti, pokud jde o vyšší úroveň technologií,” řekl Plumb.

Američtí investoři soukromého kapitálu a rizikového kapitálu, kteří se již stáhli z Číny, budou pravděpodobně sedět stranou, zatímco čekají na více jasnosti, jak budou pravidla implementována, uvedla ve středu agentura Reuters. Někteří portfolioví investoři také snižují svou expozici vůči Číně.

Michael Ashley Schulman, hlavní investiční ředitel společnosti Running Point Capital Advisors, uvedl, že někteří klienti již požádali o snížení nebo nulovou expozici vůči Číně prostřednictvím akcií, dluhopisů a ETF.

“Po oznámení vlády mám podezření, že můžeme dostat ještě pár podobných žádostí,” řekl.

Phillip Wool, co-portfolio manažer Rayliant Quantamental China Equity ETF, řekl, že napětí mezi USA a Čínou způsobuje, že investoři přicházejí o čínský růst.

“Větším rizikem pro investory není alokace na trh, kde je ocenění tak nízké – ve srovnání s jinými akciovými trhy a vlastní historií Číny – a kde existuje spousta společností se silnými základy, které procházejí rychlým růstem.”

Reportáž Shashwat Chauhan, Amruta Khandekar, Chibuike Oguh, Laura Matthews, Herbert Lash, Davide Barbuscia; psaní Michelle Price; editoval Grant McCool

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Získat licenční práva, otevře novou kartu

Read More

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *